The Secrets of Where Real Foodies Buy Their Ingredients

Groceries
Tackling the issue of where to buy ingredients to stock a nourishing kitchen, and even which items to buy, is a challenging one. It will look so different depending on the types of foods your family prefers, the stores available to you in your community, your season of life, and your budget.

Just as I did last week in revealing the contents of my pantry, I share what I purchase to give some ideas as to what it might look like to purchase a whole foods diet, where it might come from, how it fits into the budget, etc. I still have elements of my shopping and food choices that I want to improve, and some that I am currently happy with. I continue to tweak my methods (and madness) all the time, as I try to get the most nutrition for my dollar, and do the best with what I have.

So let’s jump in, and I’ll explain as I go along…

Raw Milk:  $50 a month

This is a major portion of my budget, unfortunately. Though I am thrilled beyond belief to have this milk available to me, it is eating up far more money than I wish it did. As food prices rise, I may have to reconsider and purchase a little bit less milk for the family (or we may have to bite the bullet and just up our budget more). This amount purchases me 3 litres of raw milk per week, giving us a total of 3 gallons per month (yep, do the math- that’s over $16 a gallon!!!).

I purchase it through a cow share at a farm in a nearby community, which we had to purchase shares in (giving us partial ownership of a cow). Each week it is delivered to a drop point, where one of us goes to pick it up.

Meat and poultry:
Approximately $50 per month

I purchase most of my meat and poultry from a small, local meat shop out in the country. I try to go there about once every month or two. This spring I made my first big purchase of 1/4 of a cow. I also buy boxes of frozen chicken breasts, sandwich meat and occasionally pepperoni or jerky, and sometimes sausages or beef bacon (we don’t eat pork). Most of their products are nitrate/nitrite free (and I only buy the ones that are).

The rest of my meat comes from two places. Several times a year, I purchase a box of 3 whole chickens from Azure (Shelton brand), and I’ve also bought chicken legs as well. When I go down to Seattle to visit my MIL, I also often buy the natural chicken sausages that the Costco there carries (hormone/antibiotic free, no nitrates, no msg). Those costs are taken into account below, with Azure and Costco, rather than in this category.

Produce: Approximately $80 per month (we spend extra in the summer to stock up on summer fruit)

I love my produce market! I’ve been going there for over 3 years, and would not consider going anywhere else! They are an independent, locally owned family business. They grow much of their own food, some certified organic, the rest unsprayed and naturally grown. What they don’t grow, they bring in, getting organic when it’s available for a good price. The quality is amazing, the selection is great, but really the prices are one of the things that keeps me so loyal. I like to memorize food prices (I know, I’m strange), so I know that I am getting the best deal there, and with so much of it natural, nowhere else compares.

Costco: I’m not really sure how much I spend, as it really varies, but it’s probably not more than $50 or so.

Though I used to buy more items from Costco, my shopping habits have changed and they are no longer one of my favorites. When I go to Washington, I still shop there as they carry organic butter, natural sausages, cheap cheese (when I can’t get my raw cheese from Azure), a massive bag of baking soda and the odd other thing. At home in Canada, I buy my large bags of non-GMO brown rice, organic corn tortilla chips, cases of tomato paste and diced organic tomatoes, maple suryp, organic peanut butter, almond butter, 100% fruit jam (though this year I’m making my own), and pure vanilla.

Azure Standard:
Between $80-120 on average

I am continually grateful that I have access to this incredible whole foods co-op! Through them, I purchase so many great things- all of my bulk, organic grains and dry beans, dried fruits, Bragg’s (like soy sauce), organic apple cider vinegar, sea salt, natural cleaning supplies, stevia, raw cheese, sometimes free-range eggs and organic dairy, some toiletries (toothpaste, lotion), teething tablets, baking supplies (carob powder, coconut), frozen natural berries, seeds, supplements, etc.

Conventional Grocery Store (for me, this is Superstore, as it is close to my house, has a natural foods aisle, and is the cheapest in my opinion): The remainder of my budget, probably around $50-100 is spent here.

I use this store to help me fill in the gaps. It’s close, it’s cheap, and I’ve learned what I can and can’t buy here (or rather should and shouldn’t). I never, ever use it for meat, buy very little of my produce here (though they have a few things they carry organic that I buy if they’re nice quality, which they often aren’t), and a few other more random items. Sometimes the one brand of bread that we like/approve of. Sometimes spices. Some nuts. Often fish. Free-range eggs. 3 L tins of Extra Virgin Olive Oil. Discounted organic (though pasteurized) milk for making yogurt and kefir. Cheese when I run out of raw cheese. Natural food items that I run out of in between co-op orders.

Putting it all together

It’s taken me several years to sort out this careful balance of where I buy my food from. You may be thinking that I spend all month shopping, but it’s really not true. Despite the number of different places I acquire my groceries from, I usually only go shopping ever two weeks (I try to stick to 2 stores max), aside from picking up our milk once a week and seeing my MIL to get my Azure order.

It takes a bit of research to find the right places that will work for you,a bit of work to learn which grocery store truly is cheapest and which carries the best whole foods options and some careful thought and planning to organize how you will buy what you need from a range of different places, and how you will make the budget work (and some months, I still hit the second to last week and realize that I haven’t planned carefully enough and money is running low). It’s well worth it, though, to know that you are buying the highest quality of foods possible, and getting the best deals that are out there!

I think it’s worthwhile to take a close look at the regular grocery store and discuss exactly how to use it to our advantage (or if it’s the only option available to you), and how to avoid the foods that really should stay on the shelves where they belong. I’m going to tackle that next, as well as show you an example of a shopping trip that I might do at one of these stores, just to give you an idea of which items they are useful for.

As well, I want to look at ways to research sources for raw milk, good meat and poultry, fresh/local/organic produce, bulk dry grains and beans, etc. and I will create a post with as many great links and places to start your search as a I possibly can (if you know of any, please email me with them!).

Do you shop from more than one place? What type of places do you get your food from? How did you find those stores/companies/markets, etc?

About Stephanie Langford

Stephanie Langford has a passion for sharing ideas and information for homemakers who want to make healthy changes in their homes, and carefully steward all that they've been given. She has written three books geared to helping families live more naturally and eat real, whole foods, without being overwhelmed, without going broke and with simple meal planning. She is the creator of Keeper of the Home.

Read Newer Post
Read Older Post

Comments

  1. I travel to several different stores as well. It just kills me when I know that I can get something significantly cheaper somewhere else. I do most of my shopping at Wal-mart because rice milk is $1 less per half-gallon than any where else. And then I have also been pleased with how many organic things they carry (shelved items). I buy my produce from a local produce store, which I love! And the rest I either get from Whole Foods, Super Target or Publix.
    I wish we had better alternatives of Farms for meats and raw milk. But I live in FL and the whole raw milk thing is illegal.

    • @Jill,
      Our eldest daughter lives in FL. She does things as natural as possible. Has her own garden in her backyard. If you are interested in dialoguing with her send me an email with ‘Meet Melanie’ in the subject.

  2. I live in a more remote community so its a bit harder. I loved all my options living in the city.

    I mainly shop at a Loblaws-type store. ABout 80-95% of my budget is there. They actually amaze me with the number of decent organic and natural options and their prices are good too for the most part. They have gotten more and more in since I moved here. I get a few things in bulk at a small local bulk store but its often more expensive there. Mainly spices that way. I also have a food co-op that I order from but again the prices I have to watch as it can be more than my local grocery for the same thing. I only order from them when its a deal and then stock up. Because I live in a remote area I also have to pay shipping for that (about $10-15 per order, which breaks down per person from around $100 split up among the co-op members). I really have to watch that its worth it what I am getting and order lots at once. I also get my meat from local farmers but its not as good of a deal as I would like. It is hormone etc free and sometimes free range but not organic. Organic meat here is either impossible to find or way, way way out of budget. Same with eggs and raw milk- impossible to find raw milk- and eggs are also too much from what I can find. I get eggs from a friend but the only good part is no drugs etc. I get organic milk at the Loblaws type store- of course its pastuerized etc. but its the best I can do. We don’t drink much of it (and I can’t at all) as its very pricey about $9 for 4 L.

    I do the best I can living where I can and with our budget. I try and have a garden but its also very cool here and a short growing season and this year its been extremely wet. I try to get some wild berries and take as much of other people’s garden produce that they offer. We have a small farmer’s market (like 5-10 stalls) but not all of it is natural or even a good price. Often its more than the grocery store. I wish I had all your options! But in one way it balances nicely here that I have other good things- no traffic, way less pollution, lots of natural areas etc. and I have noticed that my otpions are expanding since I began living here. I need to keep looking for more options. I do the best I can.

  3. wow that is expensive for milk. But you are right you have to determine what your priorities are and you somehow make cuts elsewhere. I am Canadian as well and have never seen organic milk discounted. Do they do that there? If so I am going to stop by often to pick up on it. It seems milk is never discounted here in Canada….wonder why? The gov’t probably has something to do with that as well. LOL. I have heard you talk about Azure, do they ship to Canada? I cannot get grain here at all and what I do get is from Bulk Barn and outrageously expensive.

  4. I’m not certain what the actual breakdown is in pricing, as we just changed our shopping habits…. but we get our meat and milk from a farm about an hour from us. Milk is $4.00 a gallon and raw there. We go once or twice a month (alternating with another family). We also sometimes get cheese there. We get whole grains from Purcell Mountain Farms online – Shipping once the order reaches $60 is only $13.95!! I recently bought about 50 lbs of grains, rapadura, beans and some spelt and whole wheat pasta there, so we’re set for a while. Produce and gap-filling from the local Whole Foods or another health food store nearby (which is working on expanding, and so we may be able to eliminate the trip to Whole Foods, which is further away).

    We are a family of 6 (7 part time), and We’ve spent about $500 on food in July.

  5. Oh my good goodness! That’s expensive milk! We pay $4 per gallon of raw milk from the farm here. Why is your milk so expensive?

Trackbacks

  1. [...] The Secrets of Where Real Foodies Buy Their Ingredients – Keeper of the Home [...]

  2. [...] The Secrets of Where Real Foodies Buy Their Ingredients [...]